Obnovené a do funkcie dané ilocké múzeum - 16.02.2010
Obdobie: 15 - 16. storočia, zanechalo v niektorých častiach Európy naozaj veľké architektonické „hrady“ - „zámky“ a „kláštory“ Takýmto zámkom a kláštorom je aj v Iloku - stredoveký ilocký kaštieľ - „Odescalchi“
Západné krídlo kláštora, vybudovaného 1349. roku.
Prekrásne mesto ILOK sa nachodí najvýchodnejšej časti Chorvátska, ležiace na pravej strany Dunaja. Adam Vereš, sa o Iloku, vo svojej knihe (Slovenská evanjelická kresťanská cirkev a.v. v Kráľovstve juhoslovanskom v slove a v obrazoch), takto vyjadril : „ Na pravom brehu Dunaja, na úpetí Fruškej hory, leží romantické sriemske mestečko Ilok. Vedľa Dunaja sú staré hradby (pevnosti), ktoré vystavali zväčša Rimania a niektoré iné národy pred nimi. Takou pevnosťou bol aj Ilok. Čiastky starých múrov sú vidieť až podnes, ktoré Iloku dávajú zvláštny pôvab. Nieto cestovateľa, ktorý cestujúc loďou po Dunaji, keď zďaleka zazrie jeho brehy, rozrumenú pevnosť, v údolí a na kopcoch rozložené domy, aby sa nekochal v jeho krásnej polohe“.
Z Ilockého zámku a kláštorskej kule – "rotunde", je jedinečná panoráma nie len na európsku rieku Dunaj, ale aj na tú nekonečne dlhú a širokú Báčko - Sriemsku, nížínu ležiacu pod Fruškou horou... V stredoveku v prvej polovici 14 storočia prichádzajú do Iloka, františkáni a v roku 1349 už bol postavený kostol ako i západné krídlo kláštora... V tomto kostole žil a pôsobil významný fartiškanský fr. Ivan Kapistrán, ktorý zomrel a pochovaný bol práve v tomto chráme 23.októbra 1453. A prvý obyvateľ postaveného, hradu bol Nikola Ilockí (1410.-1477.), kráľ Bosny od roku 1471. až do svojej smrti.
Turecké vojská obsadili Ilok 8. augusta 1526, a potom tu Turci panovali nepretržite 162 rokov. Po nich v meste zostali pamiatky islamskej kultúry ako sú: „turban - hrobky a „hamam = turecké kúpaliska“.
V protitureckej vojne cisára Leopolda I. finančne podporil pápež Inocent XI.Rodina Odescalchi a cisár, darovali v roku 1697 mesto Ilok, Líviovi Odescalchimu, ktorý bol vojenský vodca v obrane Viedne v roku 1638 a synovec pápeža Inocenta XI. Vtedajšia hodnota kaštieľa bola 336.000 forintov. Ilok bol v rozličných historických obdobiach strediskom tejto časti Sriemu. V 18. storočí a prvej polovici 19. storočia mal tu sídlo podžupan Srijemskej župy. Bolo to krajské mesto s obchodným a trhovým strediskom, so spravujúcimi úradmi i krajským súdom .
Sťahovanie Slovákov na Dolnú zem sa uskutočňovalo postupne od začiatku 18.storočia a pokračovalo až do 20. storočia. Príčiny vysťahovalectva boli hospodárske, politické, náboženské ale najmä sociálne.
Do Iloka Slováci, evanjelici a.v. sa začali húfne prisťahovať až po roku 1859.(Po zrušení Viedenského patentu) O sťahovaní ako i o živote Slovákov do Iloka, najobjektívnejšie a tak ako bolo písali Jozef Maliak, Adam Vereš, Ivan Vereš a iní... Adam Vereš, bol zvolený za Ilockého farára 12.mája 1921, a 1. septembra prišiel do Iloka. V roku 1929 bol zvolený za biskupa Slovenskej Evanjelickej cirkvi v bývalej Juhoslávii a takto Ilok, sa stáva aj biskupským úradom. Zomrel ako 48 ročný 2.XI.1931, v Novom Sade a pochovaný bol v Iloku. Keď som prišiel do Iloku 15. septembra 1999, o Adamovi Verešovi sa vôbec nič nehovorilo, staršia generácia, ktorá sa viacej pridržala cirkvi si na neho spomínala , ale vo verejnosti sa o ňom nie veľmi hovorilo. Neviem prečo...???
Dnes je už iná situácia po 10 rokoch sa myslenie a spomienka na svojich vodcov, ktorí zvestovali slovo Božie, podarilo zmeniť. Práve tým, že sme postavili novú faru, 2000-2002, tým že sme 2005 na mieste kde stála stará fara postavili bronzovú bustu ,práve prvému Dolnozemskému biskupovi Adamovi Verešovi , potom toto námestie na ktorom stojí jeho busta sme pomenovali podľa Adama Vereša. Pri tejto príležitosti sme vydali aj knihu Život a diela Adama Vereša.
Čestné miesto Adama Vereša v ilockom múzeu
Myslíme si, že práve toto dopomohlo k tomu, aby náš Evanjelický a.v. Slovenský cirkevný zbor dostál osobitné miesto v obnovenom Muzeu v meste Ilok. Ja osobne som bol milo prekvapený, ako krásne a perfektne obnovili tento starý kaštiel a dali ho do úžívania všetkým ľuďom, ktorí majú rád spomienky na minulosť a ucievajú si pamiatku predkov. Otváranie bolo spojené s kulturným programom, hudobných umelcov zo Záhrebu, ale aj z prehliadkou celého múzea. Všetci sme boli dojatí a naozaj ďakujeme vláde Chorvátska a všetkým tým čo sa podielali na tomto krásnom diele či už umelecky, archeologicky, tehnicky alebo finančne. Za všetko úprimne ďakujeme.Ale aj zato, že Evanjelický a.v slovenský cirkevný zbor na čele svojho farára bol pri tom.
Pripravil DS
Slávnostné otváranie obnoveného ilockého múzea
Nasledovný text v chorvátštine hovorí o veľkej dôstojnosti historického momentu otvárania obnoveného ilockého muzea.
Text a fotografia z hosťami z dvorany múzea,poslal novinár Sulejman Salichović.
Na otvaranju dvorca u Iloku 16.02.2010, prisustovali su: predsjednica Vlade RH Jadranka Kosor,
podpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks.
ministar kulture Božo Biškupić,
ministar poljoprivrede Petar Čobanković,
ministar zdravstva Zoran Milinović.
Govorili su Dubravka Tomšik vd. ravnateljica muzeja, gradonačelnik Iloka Miroslav Janić, direktor Restauratorskog zavoda Hrvatske Ferdinand Meder, ministar kulture Božo Biškupić i prrdsjednica Vlade Jadranka Kosor.